Harcerska Wyprawa Pamięci z okazji 75 rocznicy bitwy o Monte Cassino

W dniach 10-21 maja 2019 roku członkowie 1 Samodzielnej Drużyny Harcerskiej „Delta” im. 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej z hufca ZHP Szczecinek, wzięli udział w Harcerskiej Wyprawie Pamięci z okazji 75. Rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Początek wyprawy miał miejsce w Międzyzdrojach, gdzie po noclegu z samego rana 10 maja ruszyliśmy w kierunku Monachium. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do hotelu, gdzie po odpoczynku zwiedziliśmy najbliższą okolicę wieczorną porą. Z samego rana  ruszyliśmy na podbój Monachium. Pierwsze kroki skierowaliśmy na Marienplatz, gdzie znajduje się gotycki Stary Ratusz będący wizytówką Monachium. Kolejnym punktem zwiedzania był  Pałac Nymphenburg. Wieczorem byliśmy już w drodze do Mediolanu. Przeprawa przez Alpy i Szwajcarską Straż Graniczną przebiegła pozytywie. Po nocy spędzonej w drodze obudziliśmy się w Milano (tak mówią Włosi o swoim Mediolanie). Razem z nami do tego niezwykle pięknego miasta przybyło 500 tyś członków stowarzyszenia Alpina, czyli „zielone skrzaty”- nazwane tak przez nas z uwagi na charakterystyczne nakrycia głowy. W Mediolanie zwiedziliśmy min. Zamek Sforzów oraz  Katedrę Narodzin św. Marii – gotycką marmurową katedrę, jedną z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Dalszym kierunkiem podróży był Rzym. Późnym wieczorem dotarliśmy na Camp Castel Fussano zlokalizowanym pod Rzymem. Po porannej owsiance udaliśmy się na podbój Rzymu. Jak na wojowników przystało, pierwsze kroki skierowaliśmy do Koloseum. Piękne słońce wspaniale podkreślało  obraz antycznego Rzymu, po czym przyszedł czas na Forum Romanum i Palatyn.  To tam wszystko się zaczęło-  kolebka Imperium Rzymskiego. Znajdując się przy Forach Cesarskich, udaliśmy się do Pałacu Weneckiego, gdzie z jednego z najwyższych punktów widokowych mogliśmy zobaczyć zapierającą dech w piersi panoramę Rzymu. Po takiej  uczcie dla duszy, przyszedł czas na ucztę dla ciała… w jednej z pięknych uliczek odnaleźliśmy pizzerię i oddaliśmy się smakowi oryginalnej prawdziwej, włoskiej pizzy. Następnie odwiedziliśmy Fontannę di Trevi. Przechadzając się po pięknych uliczkach druh drużynowy zabrał  naszą ekipę na włoskie lody.  Kolejno odwiedziliśmy Pantheon, Most św. Anioła oraz przepiękny Zamek św. Anioła wraz z nieopodal położonym Pałacem Sprawiedliwości. Nie mogło nas również zabraknąć na Piazza Navona, gdzie można zobaczyć 3 niezwykle piękne fontanny a także  plac będący niegdyś areną wyścigów rydwanów. Na placu nie zabrakło również małego targu z miejscowym sprzedawcą, gdzie po burzliwych negocjacjach udało się nam obniżyć cenę o blisko 65% o ceny wyjściowej produktu. Tak bardzo urzekło nas Wieczne Miasto, że nie zorientowaliśmy się, jak zrobiło się niemalże ciemno , a naszym oczom ukazał się wyjątkowy bajeczny widok oświetlonego Rzymu.

Kolejny dzień, to zwiedzanie Watykanu.    Plac św. Piotra i Bazylika powaliły nas wszystkich na kolana i zaparło dech w piersiach. Po długim oczekiwaniu na swoją, każda spędzona w nich minuta była warta tych cudownych widoków. Dzięki naszemu głównemu sponsorowi firmie SOLINO mogliśmy podziwiać widok na Rzym i Watykan z kopuły Bazyliki św. Piotra. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu Watykanu odwiedziliśmy Sąd Najwyższy, gdzie przed budynkiem spędziliśmy relaksujące chwile pod palmami. Po zwiedzaniu ruszyliśmy w dalszą drogę, kierunek Baia Domizia.

 16 maja był naturalną przerwą i czasem na regenerację oraz zebranie sił na kolejne intensywne dni wyprawy. Deszczowa pogoda jednak nie przestraszyła kadry naszej drużyny, która dokonała zaistych zaślubin z Morzem Tyrreńskim.  Po południu dwóch „biszkoptów” będących w składzie naszej reprezentacji przystąpiło do Biegu po Krzyż, który z sukcesem został przez nich zaliczony a wieczór był wspólną  nauką piosenek i przygotowaniem się  do pierwszego dnia pobytu na Monte Cassino

Pierwsza wizyta na Monte Casssino:  najpierw odwiedziliśmy Klasztor – Opactwo Benedyktynów. Kolejno udaliśmy się na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie mieliśmy czas i chwilę zadumy nad wydarzeniami, które rozegrały się tam 75 lat temu. Przed wejściem na cmentarz odwiedziliśmy Izbę pamięci poświęconą żołnierzom gen. Andersa walczących pod Monte Cassino. W trakcie przemierzania cmentarza mieliśmy przyjemność pełnić wartę honorową, przy grobie jednego z żołnierzy, na prośbę jego wnuka. Dodatkowo na cmentarzu miała miejsce bardzo niezwykła chwila dla dwóch członków drużyny, którzy złożyli w tym niezwykłym miejscu swoje przyrzeczenie harcerskie. Dalej były szybkie odwiedziny organizatorów Honkera, a potem ruszyliśmy w góry. Dotarliśmy na  wzgórze 593 na którym został wzniesiony pomnik 3 Dywizji Strzelców Karpackich.  W tym niezwykłym miejscu, na  kolejnych dwóch członków drużyny czekała niesamowita i jedna z najważniejszych chwil w ich życiu – zobowiązanie instruktorskie. Nasze kolejne kroki skierowaliśmy do Cassino, gdzie wysłuchaliśmy koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Po koncercie mieliśmy przyjemność porozmawiać i stanąć do wspólnego zdjęcia z Druhną Naczelnik ZHP hm. Anną Nowosad oraz Druhem Przewodniczącym ZHP hm. Dariuszem Supełem.

17 maja przywitał nas piękną słoneczną pogodą i wyśmienitym śniadankiem zjedzonym na świeżym powietrzu, po którym ruszyliśmy na Monte Cassino oraz  na wzgórze 593, gdzie pod pomnikiem 3 Dywizji Strzelców Karpackich jako część składowa reprezentacji ZHP wraz z druhną Naczelnik hm. Anną Nowosad wzięliśmy udział w oficjalnych uroczystościach: złożeniem kwiatów przez polską delegację w skład w której weszli Senator Anna Maria Anders oraz Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk , a także  w asyście wojska i harcerzy. Po oficjalnej części przedstawiciele wojska oraz urzędu widząc nasze zaangażowanie, umundurowanie oraz wzorową musztrę, zwrócili się z prośbą o złożenie wiązanek pod dwoma pomnikami. Pierwszym z nich był pomnik 4 Pułku Pancernego “Skorpion” u wylotu Gardzieli. Następnie udaliśmy się na wzgórze 575 pod pomnik 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Po trudnych  wędrówkach górskich wróciliśmy na nasz camp, gdzie oddaliśmy się pełnemu relaksowi nad brzegiem Morza Tyrreńskiego oraz  przed trudami kolejnego dnia.

Kulminacyjnym momentem wyprawy był udział w państwowych uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym. Punktualnie, o 16:00  zajęliśmy miejsc w szpalerze harcerskim. Całą drużyną,  jako pierwsi, przywitaliśmy Prezydenta RP Andrzej Duda wraz z małżonką, Ministra Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczaka, Ministra MSWiA Joachim Brudzińskiego oraz Prezydenta Włoch Sergio Mattarella. Z uwagi na wieczorny wyjazd do Pragi i blokadę drogi do klasztoru,  pieszo ruszyliśmy szlakiem w kierunku Cassino. Po 45 minutach marszu dotarliśmy do miasta. Obowiązkowo wykonaliśmy  zdjęcie ze słynnym miśkiem Wojtkiem. Po toalecie wieczornej i kolacji ruszyliśmy w ponad 18 godzinną podróż do Pragi.

 19 maja o godzinie 16:00 byliśmy na miejscu. Praga przywitała nas gorącym powietrzem i słońcem przebijającym  się przez chmury. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Pałacu Królewskiego na Hardczanach. Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich archikatedra św. Vita. Następnie udaliśmy się w najbardziej rozpoznawalną część miasta , czyli  most Karola. Po drodze zobaczyliśmy kilka ciekawych zabytków oraz posmakowaliśmy  czeskiego kołacza. Naszą wędrówkę, ku uciesze naszych żołądków,  zakończyliśmy męską wyżerką . Następnego dnia, po śniadaniu ruszyliśmy w drogę powrotną.

Po „małych przygodach”, 2. maja, o godzinie 2. w nocy Delta zameldowała się w Szczecinku . Udział w wyprawie był dla nas niezwykłym przeżyciem-  odwiedziliśmy ogrom pięknych i niezwykłych miejsc, mogąc jednocześnie przeżyć wyjazd duchowo,  będąc w miejscu  rozegranej 75 lat wcześniej jednej z najważniejszych bitew II wojny  Światowej , w której Polacy odegrali kluczową rolę, pokazując upór oraz ducha walki prawdziwego Polaka… Chciałbym podziękować osobom,  instytucjom oraz firmom,  dzięki którym nasza wyprawa została zrealizowana. Podziękowania kierujemy do naszych przyjaciół , bez których wsparcia i pomocy nasza wyprawa nie doszłaby do skutku –  Panu Wiceburmistrzowi Szczecinka –  Maciejowi Makselonowi,  Urzędowi Miasta Szczecinek, Panu Staroście  Krzysztofowi  Lisowi  i Starostwu Powiatowemu w Szczecinku oraz Pani Poseł Małgorzacie Golińskiej. Naszymi głównymi sponsorami byli : zawsze wspierająca nasze inicjatywy firma POLCALC i  Inowrocławskie Kopalnie Soli SOLINO oraz nasz były członek drużyny Mariusz Pochylski – Dziękujemy. Wyrazy uznania za wsparcie również dla: Drukarni TEMPOPRINT Szczecinek, Inkomet Szczecinek,  Sz-Iso Sitodruk-Drukarnia, P.H.U ABAPOL Gospodarstwo Rolno-Przemysłowe Bińcze, Nadleśnictwo Czarnobór, SAPIK,  OSiR Szczecinek, Ryszard Kuberski Żółtnica.

Podsumowanie Wyprawy w liczbach : 20 uczestników – 16 harcerzy 4 instruktorów (wróciło 6 ), odwiedziliśmy 5 krajów, przejechaliśmy autokarem 4500 tyś kilometrów, przeszliśmy 170 km, zjedliśmy blisko 170 porcji wojskowych racji, 60 porcji lodów włoskich, 20 oryginalnych pizz, najdłuższa podróż autokarem 18,5 godziny, zakupiliśmy niezliczoną ilość pamiątek, widoki i przeżycia  – bezcenne. Z harcerskim pozdrowieniem: Czuwaj!

red. & fot.

Komendant wyprawy oraz drużynowy  1 SDH „Delta” im 1 SBS

phm. Piotr Mikołajczuk HR