R@jd z okazji DMB 2021

20 lutego 2021 r. odbył się r@jd z okazji Dnia Myśli Braterskiej, którego organizatorem był Hufiec Szczecinek ZHP. Rajd został przygotowany w formie zdalnej czyli gry dostępnej na aplikacji z możliwością zainstalowania na telefonie i obsługi przez dostęp do Internetu. Zalecaną formą realizacji zadań było wyjście w teren, z czego skorzystały wszystkie zgłoszone patrole. Każdy z patrolowych dobrał odpowiednią trasę na swoim terenie, biorąc pod uwagę możliwości patrolu. Pogodę chyba też zamówiliśmy, bo była wręcz idealna do spędzenia czasu na zewnątrz. Jedne patrole wyruszały na wędrówkę przed rozpoczęciem gry, inne wędrowały jeszcze po. Każdym ze zgłoszonych patroli opiekował się pełnoletni patrolowy, a ilość członków patrolu nie mogła przekroczyć 5-ciu osób. Każdy z patroli spędził ten czas dodając do rajdu własne propozycje, jedni rywalizowali w patrolach we własnych drużynach, inni przy okazji przekąsili kiełbaski przy ogni, a kolejni szukali ukrytych przez patrolowych prezentów.

Wszyscy zostali zobowiązani do zachowania reżimu sanitarnego i zastosowania odpowiednich wytycznych, by rajd był w pełni bezpieczny. W rajdzie wzięło udział trochę ponad 70 osób, z trzech różnych hufców, z ośmiu różnych drużyn, w trzech pionach metodycznych (H, HS i W). Każdy ze zgłoszonych patroli otrzymał informację o dostępnie do stworzonej dla nich gry, by w czasie dwóch godzin, móc wykonać i przesłać rozwiązań rajdowych zadań. Po zadaniach prowadził sam Naczelny Skaut Świata prosząc o wykazanie się wiedzą i umiejętnościami z zakresu technik harcerskich, jak i wyobraźnią i kreatywnością. Do wykonania było np. zbudowanie szałasu, zebranie napotkanych śmieci, znalezienie tropów zwierząt, nadanie i odebranie zaszyfrowanej wiadomości, nagranie życzeń z okazji DMB czy rozwiązanie krzyżówki i quizu. Rozwiązania zadań należało przesłać w formie odpowiedzi, zdjęcia lub filmiku, a wszystko było skrupulatnie oceniane i punktowane, co pozwoliło wyłonić laureatów r@jdu, a zostali nimi:

I miejsce  – “Rycerze Morza” z 141 DHSG “Rycerze Morza” Z Drzonowa (Bałtycki Hufiec Morski)

II miejsce – “Wataha II” z 10 WDH “Wataha” z Pomierzyna (Hufiec Szczecinek ZHP)

III miejsce – “Rycerze Morza – Giganci” z 141 DHSG “Rycerze Morza” Z Drzonowa (Bałtycki Hufiec Morski)

Serdecznie dziękujemy pozostałym patrolom, a byli to harcerze i harcerki z 33 WDH „Leśna Brać” z Połczyna-Zdroju, WDH NS “16 Azymut” ze Złocieńca, 112 Kolobrzeska DSH „Kryptonim” im. Cichociemnych, 20 DH ,,Błękitni” ze Szczecina, 75 DH „Globina” z Dygowa, 99 Żeńska DH “Czarny Laufer” ze Szczecinka.

Bardzo dziękujemy sponsorom naszego rajdu, a byli nimi gmina Kalisz Pomorski, gmina Połczyn-Zdrój i Nadleśnictwo Połczyn. Serdecznie dziękuję również komendzie rajdu za świetna atmosferę i super współpracę (Krzysztof Pawluś, Magdalena Szczepek, Anna Szewczyk, Zuzanna Nowak, Maria Lubasińska, Katarzyna Kisiel), praca z wami to czysta przyjemność J

red. pwd. Sylwia Tillack